Fleysen na zakázku #2 Když nábytek ladí s barvami letecké společnosti

V jedné z našich posledních zakázek se nábytek Fleysen podíval (skoro) na Taiwan. Architekt Petr Danda ho totiž zakomponoval do interiéru pražských kanceláří taiwanské národní letecké společnosti China Airlines. 

Fleysen_letiste_1 „Potřeboval jsem nábytek, který by se trefil do barev loga společnosti a chtěl jsem něco subtilního, což kov oproti dřevu je.“ Architekt Petr Danda měl v materiálu od začátku jasno. Foto: Dita Havránková  

Kovový nábytek byl pro architekta jasnou volbou – za prvé je to materiál, který se na Taiwanu používá velmi často, a za druhé je snadné ho nabarvit. A cílem Petra Dandy bylo sladit interiér včetně nábytku do barev, které se trefují jak do vizuální identity China Airlines, tak do barev ostrovního státu. 

Fleysen_letiste_2Foto: Dita Havránková 

Jak jste se o Fleysen dozvěděl? 

Myslím, že díky reklamě na Instagramu. Pořád to na mě vyskakovalo, pak jsem vás měl v hlavě a když jsem později sháněl kovový nábytek, tak jsem si na Fleysen hned vzpomněl. 

Proč jste hledal právě kovový nábytek? 

Potřeboval jsem nábytek, který by se trefil do barev loga společnosti a chtěl jsem něco subtilního, což kov oproti dřevu je. Navíc, na Taiwanu se kov kvůli vysoké vlhkosti používá velmi často, takže i proto jsem se pro něj rozhodl. 

Můžete nám blíž představit projekt kanceláří China Airlines? 

China Airlines je letecká společnost, národní dopravce na Taiwanu. Zavádějící název souvisí s historií, kdy na Taiwanu proti vůli místního obyvatelstva vládla diktatura Čankajška, která se profilovala jako “ta pravá Čína" a všechny podniky pojmenovávala China, China, China... Od devadesátých let se přejmenovávají zpět, ale přejmenovat leteckou společnost je hodně složité a drahé - občas chybí i politická vůle.

Společnost potřebovala nové kanceláře v Praze a na celý projekt bylo velmi málo času. V kancelářích nebylo možné nijak stavebně zasahovat do prostoru, tak jsme se pomocí nábytku snažili interiér trochu vylepšit a zkombinovali jsme dostupnější produkty z Ikea s designovým nábytkem jako je Fleysen. Máme tu i na míru vyrobené truhlářské prvky. Barvy společnosti jsou růžová a tmavě modrá, tak jsme se snažili je sem vnést. A protože Taipei, hlavní město Taiwanu, je taková betonová džungle uprostřed pravé džungle, dali jsme sem i dostatek zeleně. 

Fleysen_letiste_3Skříň #2015 Foto: Dita Havránková 

Jak jste se vůbec dostal k téhle zakázce? 

K Taiwanu mám blízko, rok jsem tam studoval architekturu a zajímám se o taiwanskou kulturu. V Praze jsem navrhoval mimo jiné i taiwanskou ambasádu. 

Jaké byly hlavní cíle projektu pražských kanceláří China Airlines? 

Stihnout to včas, dobře zkombinovat běžné prvky s designovým nábytkem v rámci budgetu a pozvednout prostor jen pomocí nábytku. 

Co bylo vaší inspirací? 

Hlavně to barevné schéma a materiály. Kov a rostliny jsou pro Taiwan charakteristické, stejně jako barvy modrá a zelená – je to ostrovní stát plný zelené přírody, hlavní politické strany jsou taky modrá a zelená. A k tomu jsem přidal ten kontrast v podobě růžové, která je v logu China Airlines. 

Fleysen_letiste_4Barvy společnosti China Airlines jsou tmavě modrá a růžová. Foto: Dita Havránková 

Jaké byly specifické výzvy při práci na tomto projektu a jak jste je vyřešil? 

Kromě dodržení deadlinu a rozpočtu bylo potřeba do kanceláře dostat nezvyklé množství úložného prostoru, protože se tu používá spousta papírů. Občas ty úložné prostory plní zároveň separační funkci a oddělují místa k sezení. Firma navíc neví, jak dlouho tady bude, takže jsme zároveň hledali něco, co se dá případně jednoduše přestěhovat. 

Jaký produkt Fleysen jste v kancelářích China Airlines použil a jak zapadá do celkového konceptu? 

Použili jsme modifikovanou skříň #2015 a barevný regál #1210. Hledali jsme štíhlý kovový nábytek, který se dá barevně upravit. Další požadavek od klienta byl, aby byl uzamykatelný a v tom nám Fleysen vyšel vstříc. 

Fleysen_letiste_5Skříň #2015 se zámky na přání klienta. Foto: Dita Havránková 

Jaká byla vaše zkušenost při spolupráci s naší firmou? 

Velmi pozitivní. Jak to bylo rychle, tak někdy bývá problém řešit atypické detaily, ať už u nábytku nebo v jiných sférách architektury, ale u Fleysen nebyl problém změnit např. ty zámky ani cokoliv dalšího. Abych nebyl pořád u počítače, přišel jsem se podívat na montáž, a jediné, co mě napadá, je vylepšit možná montážní návod. No a skvělý by byl showroom v Praze, aby si člověk mohl věci prohlédnout. 

Co by podle vás mohlo být důležité pro ostatní architekty nebo designéry, kteří uvažují o spolupráci s naší firmou? 

Myslím, že pro spoustu architektů je obrovský benefit, že umíte upravit spoustu detailů.

Na co by se podle vás měli ostatní architekti a designéři při práci s kovovým nábytekm připravit? 

Je hodně težký. Jedna ta skříň váží údajně 40 kg, takže do naší kanceláře mohlo dojet třeba 700 kg. Je potřeba ho dobře ukotvit do stěn, ale zase je štíhlejší, pevnější, elegantnější a dá se jednoduše barevně upravit. A obecně bych řekl, že je vždycky dobré si nábytek a materiál osahat např. tím, že si člověk aspoň jeden kus sám smontuje.  

Fleysen_letiste_6Chipsy Kuai Kuai s kokosovou příchutí jsou na Taiwanu tradičně pokládány k elektronickým zařízením, aby dobře fungovala. Foto: Dita Havránková  

Na jakých projektech právě pracujete? A plánujete v nějakém dalším využít Fleysen? 

Teď dokončuju kulturní oddělení taiwanské ambasády, dělám rekonstrukci rodinného domu a výstavu o taiwanském čaji v Berlíně. Fleysen použiju znovu moc rád, když se mi bude hodit do konceptu. 

Spolupráce: 
Kanceláře China Airlines, Praha, Letiště Václava Havla 

Architekt: 
Petr Danda 

Fleysen produkty: 
Stojací regál #1210 
Skříň #2015 

Zpět do obchodu